• معرفی حوزه وزارتی

معرفی حوزه:
دفتر وزارتی
  1.برنامه ­ریزی برای راه‌اندازی و هدایت اتاق فکر به منظور تحلیل و بررسی مسائل مختلف فرهنگی در حوزه‌های تخصصی و ارایه نقطه نظرات مشورتی به مقام عالی وزارت.
  2. برنامه‌‌ریزی و اتخاذ تدابیر به منظور رعایت حقوق و شئون ایثارگران و برخورد مناسب با آنان در سطح وزارت‌خانه و جامعه .
  3.انجام مطالعات و تحقیقات لازم درخصوص وضعیت، مسائل و مشکلات امور خانواده و بانوان در ابعاد زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و جهت‌دهی آنان به سوی سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی.
  4.نظارت بر امر بررسی اسناد و مدارک واحدهای تابعه وزارت‌خانه و ارزشیابی آنها براساس دستورالعمل‌های صادره ازسوی مراجع قانونی ذیربط.
  5.نظارت بر انجام مکاتبات، تحریرات، ترجمه و مراسلات، بایگانی، اسناد و سوابق حوزه وزارتی و تنظیم گزارشات و برنامه‌هایی که نیاز به استحضار و اظهار نظر و امضاء مقام عالی وزارت را دارد.
  6.اتخاذ تمهیدات به منظور هماهنگی بهینه و مؤثر در تعامل معاونت‌های تابعه، سازمان‌های وابسته و ادارات کل ستادی و استانی با یکدیگر.
  7.فراهم نمودن تمهیدات به منظور تنظیم برنامه‌های دیدار و ملاقات‌های داخلی و خارجی مقام عالی وزارت با  هماهنگی قبلی.
  8.تهیه و تدارک مقدمات شرکت مقام عالی وزارت در اجلاس‌های داخل و خارج از کشور.
  9.ابلاغ قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها و مصوبات واصله از هیأت دولت و دیگر مراجع به واحدهای تابعه و سازمان‌های وابسته
  10.پی‌گیری تهیه گزارش‌های مربوط به تکالیف قانونی مقرر در قوانین، مصوبات دولت و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از سازمان‌ها، معاونت‌ها و ادارات کل ستادی و استانی و تجزیه­ ،تحلیل و جمع‌بندی آن جهت ارائه به مقام عالی وزارت یا سایر مراجع ذی‌ربط حسب مورد.
  11.ارتباط مستمر با مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر مراجع مرتبط و اجرای خط مشی‌ها، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت‌خانه و ارائه گزارش‌های لازم در چارچوب وظایف محوله.
  12.برقراری ارتباط مستمر با ایثارگران به منظور شناخت نیازها و مشکلات برای برنامه‌ریزی جهت بهبود زندگی آنها.
  13.هماهنگی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برای تهیه فهرست و جداول مربوط به اسناد قابل امحاء معاونت‌ها، مراکز ستادی و ادارات کل استانی و ارسال آنها براساس دستورالعمل‌های مربوطه بصورت سالانه.
  14.برگزاری جلسات و انجام امور مربوط به دبیرخانه شورای معاونان و شورای برنامه­ریزی .
  15.انجام تشریفات، هماهنگی و حضور در جلسات انعقاد قراردادهای خارجی با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و پی‌گیری نتایج کار هیأت‌های اعزامی و تهیه گزارشات لازم .
  16.ایجاد بستر و ارتباط مؤثر و متناسب جوانان با وزارت خانه ازطریق بررسی و جمع‌آوری ایده‌ها و طرح‌های ایشان و ارائه مشاوره به مقام عالی وزارت با موضوع جوانان و انجام هماهنگی لازم با حوزه مشاوران.
  17.تهیه، تنظیم و ابلاغ احکام انتصابات معاونان، رؤسای سازمان‌ها، مدیران کل ستادی و استانی .
  18.بررسی دستور جلسات کمیسیون‌های دولت و جمع‌آوری مدارک، مستندات و سوابق مربوط یا ارجاع به مسئولان ذی‌‌ربط جهت اعلام نظر و پی‌گیری برای دریافت نظرات آنها به منظور ارائه به مقام عالی وزارت قبل از تشکیل جلسات یا انعکاس به کمیسیون‌ها .
  19.معرفی نمایندگان مقام عالی وزارت برای شرکت در کمیسیون‌ها، مجامع، شوراها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌های داخلی و خارجی حسب مورد.
 20.درخواست صدور گذرنامه از وزارت امور خارجه برای مهمانان خارجی و مدیران وزارت‌خانه.
  21.انجام هماهنگی‌های لازم با نهاد ریاست جمهوری در مورد شبکه پیام دولت به عنوان نقطه اصلی تماس وزارت‌خانه با شبکه مذکور و برقراری ارتباط مستمر جهت اخذ و ارسال مکاتبات.
 22.بررسی واگذاری وظایف و اختیارات لازم به واحدهای استانی با حفظ جایگاه نظارتی حوزه مرکزی وزارت‌خانه و پیشنهاد آن به مقام عالی وزارت.
 23.ابلاغ تصمیمات و مصوبات جلسات به مراجع و واحدهای ذی‌ربط.
 24.تمشیت امور مربوط به مشاوران مقام عالی وزارت.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97